Jak zapobiec występowaniu rozstępów?

Część patologii jest niewidoczna, część – wręcz przeciwnie. Przykładem defektu, którego widoczność jest bardzo duża są rozstępy. To zmiana na skórze, która objawia się poprzez wystąpienie wrzecionowatych pasm w miejscach, gdzie występują nadmierne naprężenia.

Jakie są przyczyny rozstępów?

Występowanie rozstępów jest ściśle uwarunkowane przez kolagen i jego kondycję. Kiedy skóra jest naprężana, wówczas włókna kolagenowe rozciągają się. Niestety, mają one pewnego rodzaju ograniczenie jeśli chodzi o elastyczność i gibkość. To powoduje, że zbyt szybki i zbyt duży wzrost masy ciała wpływa na występowanie rozstępów. Wrzecionowate pasma to defekt niezwykle charakterystyczny dla kilku grup osób, a konkretniej:

  • kobiet w ciąży

  • mężczyzn trenujących na siłowni (kulturystyka, budowanie masy mięśniowej)

  • kobiet powiększających piersi

  • osób z nadwagą/otyłością

Rozstępy w ciąży

Zmiany hormonalne zachodzące podczas ciąży w organizmie kobiety mają bardzo duży wpływ na jej urodę. Poza logiczną nadwagą, pojawiać się mogą następujące defekty: cellulit, trądzik, wypadanie włosów, czy też rozstępy. Powszechnie uważa się, że występowanie rozstępów uzależnione jest tylko od nadwagi. To nieprawda. W czasie ciąży, kluczową kwestią wcale nie jest zbyt duża waga, a… praca kory nadnerczy. Wydziela ona bowiem kortyzol, który wpływa negatywnie na fibroblasty. Te z kolei mają patologiczny wpływ na kolagen. Włókna kolagenowe są osłabione, a ich ilość znacznie mniejsza. W ten oto sposób, nawet mniejsze naprężenia skóry doprowadzają do wystąpienia rozstępów w ciąży.

Zapobieganie rozstępom w ciąży to proces, który po prostu trzeba uskuteczniać jeśli nie chce się posiadać bardzo nieestetycznych defektów na brzuchu, udach, plecach oraz piersiach. Profilaktyka polega na odpowiednim odżywianiu skóry – zarówno od wewnątrz, jak i zewnątrz. Oznacza to, że powiniśmy nie tylko zadbać o suplementację minerałów i witamin w diecie, ale także dostarczać je bezpośrednio na skórę. W aptekach dostępne są różne kremy i maści przeznaczone dla kobiet w ciąży. Należy jednak pamiętać, że przed stosowaniem należy skonsultować to z lekarzem prowadzący. Zresztą, tak jak w przypadku suplementacji każdego innego leku/preparatu.

Jak zapobiegać rozstępom?

Jak widać – w pewnym sensie rozstępów można się spodziewać. Wówczas to, warto zadbać o odpowiednie działania profilaktyczne, a mianowicie:

  • zbilansowaną, pełnowartościową dietę

  • pielęgnację miejsc szczególnie narażonych na nadmierne naprężenia (kosmetyki wzbogacane kwasem hialuronowym oraz kolagenem)

  • suplementację biotyny i innych preparatów uzupełniających niedobory minerałów i witamin w diecie

Jak pozbyć się rozstępów – co przeciw rozstępom?

Zdecydowanie najczęściej sięgamy po kremy i maści na rozstępy. To rozwiązanie dosyć tanie (koszt to kilkanaście złotych) i relatywnie skuteczne. Nie mniej jednak, efekt często pozostawia wiele do życzenia. Dlatego też, rekomendujemy siegać po kremy na rozstępy z najwyżej półki. Dobre recenzje zbiera między innymi krem od Revamin: https://revaminstretchmark.pl.

Zdecydowanie efektywniejsze okazują się być zabiegi medycyny estetycznej, takie jak: mikrodermabrazja, mezoterapia igłowa, czy też peeling chemiczny. Jednakże, ich realizacja jest dosyć droga. Trzeba się liczyć z kosztem sięgającym kilku tysięcy złotych. Z całą pewnością nie każdy może pozwolić sobie na przeznaczenie takich pieniędzy na usunięcie tego defektu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *