Detoks organizmu – dieta oczyszczająca organizm

Nawet najzdrowiej odżywiany organizm powinien być cyklicznie oczyszczany ze szkodliwych substancji. Wszak, toksyny obecne są wszędzie. Najwięcej jednak, znajduje się ich w wodzie, powietrzu i pożywieniu. W praktyce – nie da się uniknąć zanieczyszczenia organizmu. Można co najwyżej wspomagać procesy detoksykacyjne realizowane przez narządy wewnętrzne. Wiąże się to jednak z dosyć drogą suplementacją. Znacznie taniej, a przy tym równie skuteczniej – detoks przeprowadzimy domowymi sposobami.

Detoks organizmu, czyli kontrolowana głodówka

Detoks, czyli oczyszczenie organizmu to nic innego jak ograniczenie dostarczanego pokarmu do organizmu. Dzięki temu, układ trawienny może skoncentrować się na usuwaniu szkodliwych substancji i oczyszczaniu. Wszak, nie jest zaangażowany w bieżące trawienie. Proces oczyszczania nie następuje jednak natychmiastowo. Dopiero po kilkudziesięciu godzinach, układ pokarmowy jest wolny od innych zadań. Z tego też względu, detoksykacja musi trwać co najmniej kilka dni. Dieta głodówkowa jest wyczerpująca. Może prowadzić do osłabienia organizmu. Nie mniej jednak – jest bardzo silną bronią. Często zalecana przez lekarzy i farmaceutów. Detoks to pojęcie znane od tysięcy lat. Już w epoce paleolitu stosowano rozwiązania głodówkowe. Przetrwały do dzisiaj.

Jak powinna wyglądać głodówka?

Dieta głodówkowa nie jest rozwiązaniem, które nie powoduje skutków ubocznych. Wręcz przeciwnie – nieprawidłowo przeprowadzona może skutkować szeregiem zmian zachodzących w organizmie. Dlatego też, detoks należy przeprowadzać świadomie i z pełną kontrolą. Przed zastosowanie jakiejkolwiek diety głodówkowej warto ocenić ogólną kondycję naszego organizmu. Jeśli mamy problemy zdrowotne i wyniki podstawowych badań nie są najlepsze – powinniśmy zrezygnować z tej formuły. Wszak, dedykowana jest tylko i wyłącznie osobom silnym i w pełni sprawnym. Głodówki nie powinny być stosowane przez osoby starsze oraz dzieci. Kiedy już wiesz, że możesz zastosować głodówkę, to powinieneś:

  • Postarać się o to, aby jadłospis był pełnowartościowy (tj. dostarczał wszelkie niezbędne wartości odżywcze, minerały i witaminy)
  • Kontrolować stan fizyczny podczas stosowania detoksu
  • Pić bardzo duże ilości wody (nawet do 5-6 litrów na dobę)
  • Ograniczyć wszelką aktywność fizyczną celem ograniczenia generowanego zapotrzebowania energetycznego

Prosty jadłospis głodówkowy

Większość głodówek wygląda tak samo. Oparte są na: owocach, warzywach i sokach owocowych. Wolne są od wszelkiego rodzaju produktów silnie kwasotwórczych (tj. kawy, czarnej herbaty, czerwonego mięsa). Warto jednak zauważyć, że osoba stosująca detoks w postaci diety głodówkowej, powinna skupić się nie tylko na dostarczanych materiałach odżywczych, ale także:

  • Regularności posiłków
  • Obfitości posiłków
  • Bilansie wartości odżywczych

Ten ostatni nigdy nie powinien być mniejszy niż 60% CPM (całkowitej przemiany materii).

Na co warto uważać stosując dietę głodówkową?

Dieta głodówkowa, która trwa 7-14 dni – może skutkować silnymi zmianami w organizmie. Część z nich ma charakter pozytywny (oczyszczenie, odkwaszenie, odchudzenie), część negatywny (osłabienie, spowolnienie metabolizmu). Szczególnie uważać powinniśmy na ostatni z wymienionych skutków, tj. spowolnienie metabolizmu. Organizm dostosowuje się bowiem do dostarczanych ilości pokarmów. Układ trawienny pracuje wolniej. Niestety, może się to utrzymywać także po zakończeniu głodówki. Tym samym, detoks w tej formie może powodować „efekt jojo”.

Alternatywa dla diety głodówkowej?

Alternatywną formą detoksu jest zastosowanie suplementacji uzupełniającej. Producenci oferują wiele rozmaitych rozwiązań. Zdecydowanie największą efektywnością pochwalić się mogą wszelkie środki bazujące na błonniku, czystku oraz spirulinie i chlorelli. Błonnik wspomaga pracę jelit i usuwa złogi. Czystek działa moczopędnie, co pozwala na efektywniejszą filtrację nerek. Z kolei spirulina i chlorella wykazują silne działanie odkwaszające. Niestety, kuracja tymi suplementami – bywa naprawdę kosztowna. Najlepsze produkty z tej kategorii kosztują nawet kilkaset złotych. Nie mniej jednak – ich efektywność stoi na naprawdę wysokim poziomie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *