Jak prawidłowo pielęgnować włosy kręcone?

Posiadaczki włosów kręconych bardzo często narzekają na trudności związane z ich pielęgnacją. To prawda! Loki i fale bywają naprawdę wymagające. Zadbanie o prawidłowy wygląd i kondycję tego typu włosa jest zdecydowanie bardziej absorbujące.

Włosy kręcone – co musisz o nich wiedzieć?

Włosy kręcone z natury są o wiele słabsze. Przez to, ich podatność na zniszczenia jest znacznie większa, co w wielu przypadkach kończy się naprawdę źle.

To prawda, taka tendencja jest zauważalna. Faktycznie posiadaczki loków i fal bardzo narzekają na łamliwość włosów oraz brak blasku. To wynik nie tylko słabszego włosa, ale nieprzestrzegania zasad dotyczących stylizacji. Nie z każdym włosem możemy zrobić to samo. – mówi Fryzjerka Alicja Głębowska.

Według statystyk, tylko 5% kobiet posiada włosy kręcone lub faliste. Niestety, w oczach posiadaczek – to wada, a nie zaleta i powód do domu. Nie ma w tym nic dziwnego – pielęgnacja takowych włosów bywa naprawdę trudna.

Prawidłowa stylizacja włosa kręconego

Kobiety, które mają proste włosy bardzo podkręcają swoje włosy, robią fale i loki. Z kolei posiadaczki włosów falowanych i kręconych – nierzadko traktują je prostownicą. To zjawisko w pełni normalne – po prostu „nowy look” zdaje się nam być znacznie bardziej atrakcyjny. Dążymy do tego, czego nie mamy.

Nie mniej jednak, musimy zdawać sobie sprawę, że codzienne prostowanie włosów przy wykorzystaniu prostownicy bazującej na wysokiej temperaturze doprowadza do zniszczenia bariery ochronnej włosa. Skutkuje to nie tylko przesuszeniem i utratą blasku, ale także zwiększoną łamliwością.

Podobnie działać mogą wszelkie stylizatory chemiczne, tj.: pianki, żele i lakiery. Skład chemiczny takich preparatów ma degradujący wpływ na włos. Tym bardziej taki, który jest podatny na zniszczenia.

Dlatego też, jeśli chcesz stylizować włosy przy wykorzystaniu ciepła, bądź chemii, najpierw zadbaj o prawidłową ochronę. Zaleca się wykorzystywać specjalne balsamy do prostowania włosów. Tworzą one naturalną barierę ochronną przed wysokimi temperaturami. Z kolei po wykonaniu zabiegu prostowania należy włosy nabłyszczać tylko i wyłącznie produktami bazującymi na sylikonie.

Jak powinna wyglądać codzienna pielęgnacja włosów kręconych?

Włosy kręcone bez wątpienia są bardziej wymagające. Korzystanie z odżywek, maseczek i olejowania – nie jest opcjonalne, a po prostu konieczne.

Mycie włosów
Włosy kręcone zaleca się myć nieco rzadziej. Kąpiel głowy może być realizowana dwa razy w ciągu tygodnia, chyba, że widoczne są zewnętrzne zabrudzenia lub włosy mają tendencję do przetłuszczania się.

Odżywiania włosów
Odżywkę należy nakładać codziennie. Najwygodniej jest stosować odżywki niezmywalne (pod postacią sprayu). Świetnie sprawdzą się wszelkie preparaty nawilżające, wzmacniające i/lub regenerujące (w przypadku zdiagnozowania defektów).

Płukanki
Świetnym sposobem na poprawę koloru i blasku włosów jest zastosowanie płukanek. Z powodzeniem wykorzystać możemy tymianek, pokrzywę lub szałwię.

Olejowanie
Zabieg należy przeprowadzać 1-2 razy w ciągu miesiąca. Zaleca korzystać się z olejów o naturalnej barwie, celem uniknięcia przebarwień (włosy zniszczone mogą wykazywać tendencję do zmian koloru).

Odżywianie od wewnątrz
Dobrą praktyką jest stosowanie tabletek na włosy. W ostatnim czasie, najlepsze recenzje zbiera produkt Locerin, który stanowi wieloskładnikową, niezwykle skuteczną formułę na włosy.

Słońce – wróg włosów kręconych?

Włosy kręcone powinny być dodatkowo chronione przed promieniowaniem słonecznym. W lecie zaleca się zabezpieczyć włosy filtrem UV oraz nakrywać głowę (czapki, chusty, kapelusze).

W przeciwnym wypadku włosy mogą zmieniać kolor (naturalny, ładnie wyglądający balejaż – oznacza, że włosy są zniszczone), przesuszyć się i utracić naturalny blask.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *