Co daje suplementacja kreatyny?

Budowanie masy mięśniowej to proces, który bardzo często wspierany jest stosowanie rozmaitych suplementów diet. Jednym z najczęściej wykorzystywanych preparatów wspomagających jest kreatyna.

Kreatyna to substancja, która występuje w organizmie człowieka pod postacią fosfokreatyny i jest odpowiedzialna za resyntezę ATP. Zdecydowana większość fosfokreatyny (95%) znajduje się w mięśniach szkieletowych.

Suplementacja kreatyny – co daje?

Dodatkowe dostarczenie kreatyny do organizmu, skutkuje między innymi:

  • rozbudową włókien mięśniowych

  • zwiększeniem siły mięśni

  • poprawą wydolności

  • poprawą wytrzymałości

Kreatyna sprawia, że trening może być dłuższy i zdecydowanie bardziej intensywny. Dzięki czemu, sportowiec może osiągać zdecydowanie lepsze rezultaty.

Kreatyna – dla kogo?

Wbrew powszechnej opinii, kreatyna nie stanowi suplementu tylko i wyłącznie dla osób trudniących się sportami siłowymi i kulturystyką. Z preparatów kreatynowych korzystają także przedstawiciele innych dyscyplin sportowych: piłkarze, siatkarze, koszykarze, lekkoatleci itd.

Produkt nie znajduje się na liście środków zabronionych (dopingujących) przez co może być stosowany także przez profesjonalistów, co zresztą bardzo często ma miejsce.

Kreatyna – jak stosować?

Kreatyna to produkt, który stosować można na kilka różnych sposobów. Istniej bowiem kilka szkół dawkowania i stosowania preparatów kreatynowych.

Stosowanie z tzw. fazą nasycenia – w pierwszym tygodniu stosowania dawkujemy kreatynę w bardzo dużych dawkach, by następnie stosować ją w mniejszej ilości. Cały cykl trwa maksymalnie kilka tygodnie.

Stosowanie bez fazy nasycenia – dawka kreatyny jest zawsze na tym samym poziomie.

Dawkę kreatyny można ustalić na podstawie własnej wagi. Przyjmuje się, że na każde 10 kg masy, należy dostarczyć w ciągu dnia 1g kreatyny. W praktyce oznacza to, że 100kg mężczyzna powinien każdego dnia dostarczyć 10g kreatyny.

Preparat należy dostarczać w trzech porcjach każdego dnia: rano (na czczo), przed oraz po treningu. W dni nietreningowe liczbę porcji ograniczyć należy do dwóch.

Czy kreatyna jest bezpieczna?

Częstokroć w kontekście stosowania kreatyny mówi się o potencjalnych skutkach ubocznych. Warto ten temat nieco bardziej przybliżyć – gdyż niewłaściwe dawkowanie lub zbyt długie cykle kreatynowe mogą być niebezpieczne dla organizmu.

Jednocześnie, warto mieć świadomość, że jest to środek poddany wielokrotnym badaniom i jego wpływ na organizm w przypadku prawidłowego stosowania jest niemal wyłącznie pozytywny. Kluczem do bezpieczeństwa stosowania kreatyny jest zatem prawidłowe dawkowanie i czas terapii.

Kreatyna na masę, rzeźbę i wytrzymałość czyli… suplement doskonały?

„Królowa suplementów” – kreatyna przedstawiana jest jako suplement doskonały, uniwersalny i rekomendowany niezależnie od celów treningowych. Z powodzeniem stosują go sportowcy, kulturyści i amatorzy modelowania sylwetki. Wszak, jest to związek dający ogromne możliwości.

Trudno powiedzieć czy w chwili obecnej znajdziemy inny, równie skuteczny – legalny środek.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *